وبلاگ

نمونه برگه آزمایش عسل و پارامترهای مهم آن

نمونه برگه آزمایش عسل و پارامترهای مهم آن

راه‌های مختلفی برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی وجود دارد؛ یکی از مطمئن‌ترین راه ها برای شناسایی عسل طبیعی از تقلبی انجام آزمایش‌های تخصصی در آزمایشگاه‌های معتبر بر روی آن عسل است. انجام این نوع آزمایش برای مصرف کنندگان نهایی به خاطر داشتن هزینه‌های بالا به صرفه نیست، اما خریداران عمده و یا کندوداران می‌توانند با داشتن برگه آزمایش عسل اطمینان اصل و طبیعی بودن عسل طبیعی را به خریداران خود بدهند. در ادامه به معرفی برخی از پارامترها و شاخص‌های مهم در برگه آزمایش عسل می‌پردازیم.

تصویر زیر نمونه‌ای از یک برگه آزمایش عسل گشنیز روستایی است که در آزمایشگاه هورتاش مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

  • ساکاروز (sucrose)

اصلی‌ترین و مهم‌ترین شاخصی که در آزمایش عسل مورد بررسی قرار می‌گیرد ساکارز یا همان قند طبیعی موجود در آن است. قند طبیعی در گیاهانی مانند نیشکر و چغندر یافت می‌شود و میزان آن در شهد گیاهان بسیار کم می‌باشد و از این رو پایین بودن ساکارز عسل را می‌توان نشانه طبیعی بودن آن دانست.

تست ساکارز از این جهت حائز اهمیت است که تشخیص داده شود که عسل از شهد گیاهان حاصل شده یا اینکه به زنبور تغذیه مصنوعی مانند آب شکر، شکر و گرده و… خورانده شده است.

استاندارد قند طبیعی در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان نمونه در آمریکا حداکثر میزان مجاز این ماده 5 درصد است و این در حالی است که اتحادیه اروپا عسل با ساکارز 7 درصد را طبیعی می‌داند.

  • آنزیم دیاستاز (diastatic):

این آنزیم یکی از مهم‌ترین آنزیم‌های موجود در عکس است که به عنوان یک فاکتور مهم در آزمایشگاه‌ها مورد برسی قرار می‌گیرد؛ آنزیم دیاستاز همان عامل شکرک زدن عسل است و تنها آنزیمی است که در بدن زنبور عسل تولید می‌شود.

میزان این آنزیم نشان دهنده تازگی و حرارت دیدگی عسل است. دیاستاز موجود در عسل به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و با حرارت دادن نیز میزان آن به طرز چشم گیری کم می‌شود. در آزمایشگاه پارامتر این آنزیم به صورت مثبت و منفی نمایش داده می‌شود که مثبت نشان دهنده وجود آنزیم و منفی نشان دهنده عدم وجود آنزیم است.

  • رطوبت (moisture):

میزان رطوبت استاندارد در عسل 20 درصد است و اگر میزان آن از این حد بیشتر باشد سبب تخمیر و فشاد عسل می‌شود.

  • نسبت فروکتوز به گلوکز (Fructose to Glucose ratio):

طبق استاندارد کدکس غذایی نسبت فروکتوز به گلوکز مهم ترین شاخص کیفی در تعیین عسل طبیعی است. در همه عسل‌های طبیعی مقدار فروکتوز کمی از گلوکز بیشتر است. نسبت استاندارد این دو قند 0.9 است و در صورتیکه این عدد بالاتر از 1 باشد کیفت بالای عسل را نشان می‌دهد.

توجه کنید که اگر نسبت گلوکز کمتر از 0.9 باشد ممکن است که تغذیه زنبور از گلوکز باشد و در این حالت میزان ساکارز عسل زیر 3 بوده و عسل طبیعی نیست.

  • پرولین (Proline):

دومین شاخص مهم در استاندارد کدکس بعد از نسبت فروکتوز به گلوکز میزان پرولین موجود در عسل است.

پرولین که یک نوع اسد آمینه خاص و متفاوت است در اغلب گیاهان به مقدار زیادی یافت می شود و تولید آن عملاً در آزمایشگاه‌ها غیر ممکن است. حداقل میزان پرولین موجود در عسل طبیعی 180 میلی گرم بر کیلوگرم است و در صورتیکه این مقدار کمتر باشد نشان دهنده است که عسل از شهد گل و گیاهان به دست نیامده و تغذیه زنبور با شکر بوده و کیفت آن نامناسب است.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مهم ترین شاخص‌ها در برگه آزمایشگاه عسل طبیعی پرداختیم. شاخص‌های گفته شده در اینجا جز اصلی‌ترین شاخص‌ها است. بودن شک شاخص‌های دیگری نیز در این آزمایش حائز اهمیت است و موارد گفته شده تنها بخشی از آن‌ها می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *