وبلاگ

ژل رویال چیست؟

ژل رویال چیست؟
ژل رویال ماده ای ژلاتینی است که توسط زنبورهای عسل برای تغذیه ملکه و بچه‌های آن‌ها تولید می‌شود. اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای درمان انواع بیماری‌های جسمی و بیماری‌های مزمن فروخته می‌شود. در حالیکه این ژل از مدت ها قبل در طب سنتی استفاده می‌شد، کاربردهای آن در طب غربی هم چنان بحث برانگیز است.
در اینجا به مزیت بالقوه ژل رویال اشاره می‌کنیم.
حاوی انواع مواد مغذی است
ژل رویال از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی کامل ژل رویال ناشناخته است، اما تصور می‌شود اثرات مثبت آن بر سلامتی ناشی از پروتئین‌ها و اسیدهای چرب منحصر به فرد آن باشد.
برخی از ویتامین‌های موجود در ژل رویال عبارتند از:

تیامین (B1)
ریبوفلاوین (B2)
اسید پانتوتنیک (B5)
پیریدوکسین (B6)
نیاسین (B3)
اسید فولیک (B9)
اینوزیتول (B8)
بیوتین (B7)

اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

به طور گسترده ادعا می‌شود که ژل رویال التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد.
در مطالعات متعدد در لوله آزمایش و حیوانات، اسیدهای آمینه خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی موجود در ژل رویال به نظر می‌رسد که اثرات آنتی اکسیدانی قوی دارند.
علاوه بر این، چندین مطالعه در لوله آزمایش نشان می‌دهد که میزان مواد شیمیایی پیش‌التهابی آزاد شده از سلول‌های ایمنی تیمار شده با ژل رویال کاهش می‌یابد.

خطر بیماری قلبی را با تأثیر بر سطح کلسترول کاهش دهد

هم مطالعات حیوانی و هم انسانی نشان می‌دهد که ژل رویال ممکن است بر سطح کلسترول تأثیر مثبت بگذارد و در نتیجه خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.
اگرچه مکانیسم دقیق هنوز نامشخص است، پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند.

به بهبود زخم و ترمیم پوست کمک کند

ژل رویال هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده می‌شود و ممکن است به بهبود زخم و سایر بیماری‌های التهابی پوست کمک کند. همچنین دارای اثر ضد باکتریایی است که می‌تواند زخم‌ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد.

پروتئین‌های خاص ممکن است فشار خون را کاهش دهند

ژل رویال ممکن است با کاهش فشار خون از قلب و سیستم گردش خون شما محافظت کند. چندین مطالعه در لوله آزمایش نشان می‌دهد که پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال سلول‌های ماهیچه‌ای صاف را در رگ‌ها و شریان‌ها شل می‌کنند و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهند.

قند خون را با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب تنظیم می‌کند

ژل رویال همچنین ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، کنترل قند خون و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.

 خواص آنتی اکسیدانی آن از عملکرد سالم مغز پشتیبانی کند

ژل رویال ممکن است عملکرد مغز را تقویت کند. یک مطالعه حیوان دیگری نشان داد که موش‌های تحت درمان با ژل رویال بهتر می‌توانند رسوبات شیمیایی خاصی را در مغز مرتبط با بیماری آلزایمر حذف کنند.

ترشح اشک را افزایش و خشکی مزمن چشم را درمان می‌کند

یک مطالعه حیوانی و یک انسان کوچک بهبودهایی را در خشکی مزمن چشم برای کسانی که به صورت خوراکی با ژل رویال درمان شده بودند نشان داد. نتایج نشان می دهد که این ماده مشتق شده از زنبور عسل ممکن است ترشح اشک را از غدد اشکی در چشم شما افزایش دهد. هیچ گونه عوارض جانبی از مطالعه انسانی گزارش نشده است. بنابراین، ژل رویال می‌تواند به عنوان یک راه حل کم خطر برای خشکی مزمن چشم عمل کند.

 اثرات ضد پیری

ژل رویال ممکن است از راه‌های مختلفی روند پیری را کند کند. چند مطالعه افزایش طول عمر و بهبود عملکرد شناختی را در موش‌های تحت درمان خوراکی با ژل رویال نشان می‌دهد. تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که ژل رویال ممکن است از افزایش تولید کلاژن و محافظت در برابر آسیب‌های پوستی مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش حمایت کند.

جمع بندی:

در این مقاله به معرفی خواص مهم ژل رویال پرداختیم و موارد مهم و کاربردی آن را بیان کردیم. بدون شک خواص ژل رویال آنقدر زیاد است که در یک مقاله نمی‌گنجد، اما میتوان مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها را که خواص درمانی زیادی داشته و در اینجا به آن‌ها اشاره شد را مورد استفاده قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *